Olga Tokarczuk i broszura Kościuszki
Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski o cyfrowym zbiorze Polona i możliwościach korzystania z niej na całym świecie.
Już trzy miliony obiektów udostępniono w prowadzonej przez Bibliotekę Narodową najnowocześniejszej w Polsce bibliotece cyfrowej POLONA. Czy projekt ten można uznać za krok milowy w popularyzacji czytelnictwa w Polsce?
Zdecydowanie tak. Dajemy równy dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej mieszkańcom Warszawy, najmniejszej miejscowości w Polsce i na świecie. Dzięki Polonie otwieramy szeroko magazyny BN dla wszystkich do wykorzystania osobistego, edukacyjnego lub komercyjnego za darmo w najwyższej jakości. Polona to największa czytelnia w Polsce. Otwarta 24 godziny na dobę. Gazety i tygodniki, innych mediów jak facebook nie wspominając, powszechnie z niej korzystają. To też jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie. Przy jej rozwoju współpracujemy z najlepszymi ośrodkami na świecie.
Od 2017 roku zasoby Polony powiększane są dzięki projektowi Patrimonium. Na czym polega jego fenomen?
To największy w historii polskiej projekt digitalizacji w kulturze i oczywiście w bibliotekach. Także jeden z największych w Europie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta